Etykiety

Co tu się dzieje?

Witam!
Szybkim wstępem: Morfina to moja suka (Golden Retriever), przez którą wielokrotnie jestem świadkiem sytuacji których normalnie bym nie zobaczyła. Te sytuacje są opisywane na tym właśnie blogu. Jeśli jesteś tu przypadkiem to wiedz, że bardzo zbłądziłeś.

sobota, 10 listopada 2018

Po co psom tyle luźnej skóry?


Ludzie często patrząc na swojego psa zadają sobie pytanie: po co mu tyle luźnej skóry?

Niektórzy twierdzą, że jest to depozyt wody. Jest to bardzo błędne stwierdzenie. Psy to nie wielbłądy. Nie są w stanie zatrzymywać wody w fałdach skóry, żeby móc wykorzystać ją później. Psi organizm jest w tym podobny do ludzkiego. Jeśli woda nie jest uzupełniana na bieżąco, jest zatrzymywana w organizmie i w końcowym efekcie może dojść nawet do odwodnienia.
Są też ludzie żyjący w przekonaniu, że to depozyt tłuszczu, który pełni funkcje termoizolacyjne. Ta teoria również jest błędna, ale nie aż tak jak poprzednia.
Faktem jest, że pod skórą znajdują się zapasy tłuszczu i że mają one wpływ na izolację termiczną w zimie. Nie jest jednak powiedziane, że otyłemu psu będzie cieplej niż szczupłemu. Za ogrzewanie psa odpowiada głównie jego sierść, natomiast za chłodzenie - ziajanie i termoregulacja przez poduszki łap. Funkcję termoforu pełni tutaj podszerstek, dlatego też psy które go nie posiadają są mniej odporne na niskie temperatury, niezależnie od długości i ilości futra wierzchniego. Depozyt tłuszczu nie odgrywa więc tu tak istotnej roli, jak mogłoby się wydawać.
"Psy które mają luźną skórę są po prostu tłuste".
W luźnej skórze gromadzą się małe ilości tłuszczu, jednak nie świadczy to o nadwadze psa, czy jego nadmiernym otłuszczeniu. Zauważcie, że psy otyłe są zazwyczaj bardziej "zbite" i nie posiadają luźnej skóry wcale, lub posiadają jej dużo mniej niż psy o normalnej wadze.

Po co więc psom ta skóra, skoro wiemy już że nie do termoregulacji, gromadzenia wody, czy z powodu otyłości?
Otóż jest to bardzo dobrze dopracowany mechanizm, który posiada trzy podstawowe funkcje:

1. Ochrona przed uszkodzeniami i pogryzieniem

Luźna skóra chroni mięśnie, kości, a nawet narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami mechanicznymi. Gryzące się psy najczęściej celują w szyję, czy kark. Dzieje się tak, ponieważ instynkt nakazuje przede wszystkim unieruchomić głowę rywala i uniemożliwić mu atak zębami w odwecie. Najczęściej, największe pokłady luźnej skóry znajdują się na karku i w okolicach szyi, co zabezpiecza psa przed penetracją zębów, czy innych ostrych przedmiotów wgłąb ciała, gdzie mogłoby dojść do uszkodzenia mięśni, tętnic, czy organów wewnętrznych. 

2. Strząsanie wody

To może wydawać się banalne i zbędne, ale pozbywanie się wilgoci z sierści jest bardzo istotnym elementem, zapewniającym zwierzętom przetrwanie w bardziej intensywnych warunkach. Mokre futro traci swoje właściwości izolacyjne i zwierzę jest bardziej narażone na wychłodzenie. Jeśli pies nie mógłby się "otrzepać", jego organizm musiałby wytworzyć ciepło, które odparowałoby krople wody. Marnowana jest dodatkowa energia, która w ekstremalnych warunkach jest potrzebna na inne procesy. 
Ktoś może powiedzieć, że psy przy strząsaniu wody również zużywają energię. Owszem, ale do tego procesu potrzeba jej niepomiernie mniej niż do dodatkowego ogrzewania ciała. Podczas czterosekundowego "otrzepywania się" psy pozbywają się do 70% wody z futra. Proces zwiększania temperatury trwa dużo dłużej i zużywa niepomiernie więcej energii.
No dobrze, ale jak to się ma do luźnej skóry?

Psi kręgosłup, może poruszać się tylko 30 stopni w każdą stronę, zgodnie z obrotem wokół własnej osi. Luźna skóra z futrem, przy wytrząsaniu wody porusza się trzy razy szybciej i dalej niż kręgosłup, co generuje dziewięciokrotność siły nałożonej na krople wody, które dzięki temu zostają strząśnięte z psiej sierści w dość imponujący sposób.[1]

3. Chłonięcie zapachów

Psy, które wokół pyska i głowy mają zgromadzone pokłady wolnej skóry są uznawane za lepsze w tropieniu od psów u których tej skóry brak. Luźna skóra w połączeniu z długimi, oklapłymi uszami sprawdza się idealnie jako pochłaniacz zapachów, które dłużej utrzymują się wokół psiego pyska i pomagają mu w tropieniu i lokalizowaniu poszukiwanych przedmiotów, czy ludzi.
Przykładami są tu psy rasy Basset hound, czy Bloodhound.

Luźna skóra może więc być przydatna w wielu aspektach psiego życia, jednak należy o nią szczególnie dbać. Między fałdkami zbiera się wilgoć i rozmnażają bakterie z powodu braku naturalnego przepływu powietrza, dlatego należy często czyścić te miejsca, ponieważ mogą one być wrotami alergii czy infekcji.
Należy także zwrócić uwagę na rasy, które nie mają predyspozycji do tworzenia się fałdów skórnych. Jeśli u psa, który nie powinien mieć luźnej skóry taka luźna skóra się wytwarza, należy omówić sprawę z lekarzem weterynarii, ponieważ może to świadczyć o licznych chorobach podłoża genetycznego.


[1] Alexis C. Madrigal http://www.google.pl/amp/s/www.theatlantic.com/amp/article/261191/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz